Türkiye'nin karşılaşacağı sakin ada ülkesi: Faroe Adaları

24 Eylül Cumartesi 2022 17:37

A Milli Futbol Takımı'nın, UEFA Uluslar C Ligi 1. Grup'taki altıncı ve son maçında ​​​​​​​yarın karşılaşacağı Faroe Adaları, sakin yapısıyla dikkat çekiyor.

Türkiye A Milli Futbol Takımı, Uluslar Ligi’nde son maçında Faroe Adaları ile deplasmanda karşılaşacak. Milli takım son maç öncesinde 13 puan ile grupta lider durumda. Faroe adaları ise 1 galibiyet 2 beraberlik ve 2 mağlubiyet ile 5 puanla 3. sırada yer alıyor. Türkiye, 4 Haziran 2022 tarihinde oynana Faroe Adaları mücadelesinden 4-0 galip ayrılmıştı.

A Milli Futbol Takımı'nın mücadele için gittiği Faroe Adaları'ndan en güzel görüntüler:

1

İzlanda, Norveç ve Britanya'nın kesiştiği noktada yer alan Faroe Adaları'nda halkın temel geçim kaynağını balıkçılık oluşturuyor.
2

Keçileri ile meşhur olduğu için “Keçi ülkesi” olarak da anılan Faroe Adaları’nda yaklaşık 80 bine yakın keçi bulunuyor.
3

Başkent Torshavn ise Faroe Adaları'nın 53 bin kişilik nüfusunun yaklaşık yarısına ev sahipliği yapıyor.
4

Vikingler tarafından kurulan Torshavn'daki liman, ticaret merkezi olarak hizmet veriyor.
5

Fotoğraf sanatçılarının da güzergah noktalarından olan Torshavn'da, kış aylarında zaman zaman açan güneşe rağmen hava sıcaklığı 10 derecenin altında seyrediyor.
6

Torshavn'da bulunan Vesturkirkjan Kilisesi de farklı mimari yapısıyla dikkat çekiyor.
7

Skansin Kalesi de başkente gelenlerin favori noktalarından biri konumunda bulunuyor
8

Faroe Adaları, Kuzey Atlantik’te bulunan adalardan birisi. 1 Nisan 1948 yılında özerkliğini ilan eden Faroe Adaları, monarşi ile yönetiliyor.
9

Fareo Adaları günümüzde Danimarka Krallığı’nın parçası olarak yönetilmeye devam ediyor.
10

Bununla birlikte Fareo Adaları’nın kendisine ait polis teşkilatı, bakanlıkları ve para birimi vardır. Milli Takım düzeyinde ise UEFA’da temsil edilmektedir.
11

Danimarka’ya bağlı olmasına rağmen Faroe Adaları Avrupa Birliği üyesi değil. Turistler, Adalara gitmek için Danimarka Konsolosluğu’na vize başvurusu yapılmak zorunda.
12

Faroe’de hükümetin başkanı, başbakan olarak görev yapıyor. Başbakan’ın kabine üyeleri ise 33 milletvekilinden oluşuyor. Adaların başbakanı 2019 yılında göreve gelen Barour a Steig Nielsen’dir.
13

Şehrin en yüksek noktalarından birinde yer alan ve denize hakim konuma sahip kalenin kalıntıları arasında ise deniz feneri yer alıyor.
14

Danimarka’ya bağlı olan bu ülke para birimi olan Faroe kronu kullanıyor. Güncel kur ile 1 Faroe kronu, 2,40 TL’dir.
15

Çatıları çimlerle kaplı Torshavn'daki evler, küçük ve sevimli görünümleriyle turistlerin de ilgi gösterdiği yerlerin başında geliyor.
16


17


18


19


20


21


22

Faroe Adaları’nın mutfağı, balıkçılık ve et ürünlerinden oluşuyor. Koyun ve balina eti, Faroe mutfağında en çok tüketilen yiyeceklerdendir. Geleneksel Faroe mutfağında ise, rüzgarda kurutulmuş tuzlu et, balık ve kuş, haşlanmış patates tercih ediliyor.
23

Faroe Adaları Milli Takımı’nın toplam değeri 3.73 milyon Euro. Faroe Adaları, FIFA Dünya sıralamasında 125. Sırada yer alıyor.
24

Odatv.com
0
İletişim
Haber Merkezi: 0212 741 52 00
Mobil Uygulamalar
app
play
Reklam
Reklam: 0212 741 57 00
© 2022, Oda TV. Tüm haklar saklıdır.
×
ODATV
ANA SAYFA YAZARLAR VİDEO FOTO GALERİ ARŞİV KATEGORİLER
Önceki Analiz Siyaset Güncel Ekonomi Medya Spor Magazin Kültür Sanat Canlı Anlatım
app
ply
bck